Bizans’tan Kalma Tek Killise

Mart 1, 2012

Osmanlı Dönemi’nde, Bizans İmparatorluğu’ndan kalma tek bir kilise camiye çevrilmeyerek Rumların ibadetine bırakılmıştır. Bu kilise ‘Kanlı Kilise’ ya da ‘Moğolların Meryemi Kilisesi’ olarak da bilinen Fatih semtinde bulunan Panayia Muhliotissa Kilisesi’dir.

1265′te Bizans İmparatoru VIII. Mikhail Palaiologos’un gayrımeşru kızı Prenses Maria Palaiologina, Moğolların büyük hükümdarı Hülagü ile evlendirilecekken Moğalistan’a ulaşamadan Hülagü öldüğü için oğlu Abak ile evlendirilmiş ve Moğol sarayında 15 yıl geçirmiştir. Kocası ölüp başka bir Moğol’la evlenmesi istendiğinde isyan etmiş ve Bizans’a dönerek kendisinin yaptırdığı rivayet edilen ‘Moğolların Azize Meryem Kilisesi’nin yanındaki rahibe manastırında hayatını geçirmiştir.

Theotokos Panaghiotissa diye de bilinen bina, orijinal yapısı bozulmadan günümüze kadar gelen tek Bizan kilisesi olsa da kubbesinde yapılan restorasyon güzelliğini gölgelemiştir. Binanın kilise olarak korunacağının yazılı olduğu padişah fermanının bir kopyası halen kilisenin duvarında asılı bulunmaktadır. Yolunuz surların ardındaki Fener’e düşerse ve şansınıza  bekçi de iyi günündeyse, Bizans’tan bugüne el değiştirmeden hep Rumlar’ın kalabilmiş bu yegane kiliseyi gezebilirsiniz…

Add a Comment